Strokovna ekskurzija
21. 9. so dijaki 2. f in 2. g obiskali Piran, Hrastovlje in Socerb.
Ena od legend o znamenitem svetem Juriju pravi, da je Piran rešil pred uničenjem, ko je nad mestom divjalo neurje. Kako je to storil, ne vemo, ker je bila današnja ekskurzija dijakov 2. f in 2. g prekratka, da bi našli odgovore (tudi) na vprašanja, ki so se porajala med ogledom mesta …,
Več:
ki se je v zgodovini vseh naših mest spreminjalo najbolj intenzivno. Svetemu Juriju je posvečena cerkev, postavljena na najlepšem kotičku v Piranu, v njej pa med drugimi sledmi zgodovine in umetnosti najdemo zelo posebno razpelo, kakršnih je v celi Evropi menda manj kot prstov ene roke. O Piranu in njegovi vlogi nekoč in danes sta nas (tudi učitelje, ki smo spremljali gimnazijce) poučili profesorici Romi Pokorn in Tamara Špelca Nagode, organizatorki ekskurzije, muzej Meiadom Pyrhani pa je rojstvo in vse pomembnejše življenjske dogodke prekrasnega mesta predstavil še s tridimenzionalnim sprehodom skozi zgodovino. Slikovit, nazoren in sočen življenjepis Pirana je marsikoga navdušil še bolj kot večpredstavni prikaz; če vas zanima, kaj mislim s tem, vam ne preostane drugega, kot da potrkate na muzejska vrata in o tem povprašate kustodinjo.
Je to vse? Ne, seveda ne. Ogled piranskih znamenitosti so požlahtnile besede profesorice Samanthe Zgonc, vendar je o tem težko pisati, to je treba začutiti. Seveda smo se ustavili tudi pod znamenitim Kraškim robom. Kogar zanimajo kamnine, čudoviti skalni rob (ta je zanimiv tudi za športnike – plezalce, seveda), rastlinje, geografija … ali pa zgolj išče malo miru v naravi, mora obiskati te kraje. Nikakor pa ne sme mimo Hrastovelj in svetovne znamenitosti – cerkvice, ki jo je v 15. stoletju poslikal Janez iz Kastva. Najznamenitejša freska je gotovo Mrtvaški ples, ampak očarajo nas čisto vse poslikave, ki jih je Jože Pohlen odkril šele sredi 20. stoletja. Gre za Biblijo v slikah … Veliko več o teh poslikavah vam lahko povesta profesorici Veronika Vesel Potočnik in Samantha Zgonc.
Človeštvo obstaja in se razvija zaradi ravnovesja vseh dejavnosti, ki ga definirajo. Umetnosti ni brez gospodarstva, znanosti ni brez domišljije, naroda ni brez jezika … In obratno. Piran je zrasel na morski soli. Umetnost pa je sol njegovega življenja …
Po Piranu smo se potepali v četrtek, 21. 9. 2023.
Marta Krejan Čokl, prof.
Foto: Veronika Vesel Potočnik in Marta Krejan Čokl