Skupina dijakov je v petek, 29. 11., v okviru predmeta aktivno državljanstvo obiskala Predsedniško palačo, kjer jih je sprejela predsednica Republike Slovenije dr. Nataša Pirc Musar. Dijaki so s predsednico razpravljali o aktualnih družbenih vprašanjih, mladinskih in podnebnih izzivih in pomenu aktivnega državljanstva. Pozorno so prisluhnili njenim spodbudnim, a odkritim besedam, ki so izražale tako zaskrbljenost zaradi trenutnih težav pri nas in v svetu kot upanje, da jih bomo znali uspešno rešiti.
Po pogovoru so si ogledali prostore palače, ki je delovni prostor predsednice ter njenega urada. Predsedniška palača je tudi kulturni spomenik, ki ga krasijo številne umetnine in drugi predmeti slovenske kulturne dediščine.
Tako dijakom kot spremljevalcem se bo obisk zagotovo trajno vtisnil v spomin.
Gospe predsednici in njenim sodelavcem, ki so nam omogočili obisk, se iskreno zahvaljujemo za sprejem in nepozabno izkušnjo.
Mentorica: Anja Tintor
Foto: Savelii Zimin, 3. d
“Tista, ko povemo, za kaj gre.”
Grafična podoba: Tjaša Bovhan
Montaža: Dan Kariž Meško
Režija: Enej Peternel
Strokovna tehnična pomoč: Luka Prijatelj, prof.
Mentorica: Marta Krejan Čokl, prof.
Na šolskem tekmovanju so v posameznih kategorijah dosegli Cankarjevo priznanje: Ela Bevk (1. g), Enja Podboj (1. e), Sara Zorec (1. d), Manu Nonković (4. g) in Maja Lombar (4. b).
Regijskega tekmovanja se bodo 21. 1. 2025 udeležili: Ela Bevk, Enja Podboj, Manu Nonković in Maja Lombar.
Nagrajencem čestitamo in tekmovalcem želimo veliko uspeha na regijskem tekmovanju.
Mentorici Cankarjevega tekmovanja: profesorici Vita Žerjal Pavlin in Mateja Cvelbar
Foto: Tjuš Perko
Projekt Erasmus omogoča izmenjave (t. i. job shadowing) tudi učiteljem. Te so navadno zelo poučne in navdihujoče, saj s spoznavanjem delovanja različnih šol po svetu v naš vzgojno-izobraževalni sistem prinašamo spremembe in svežino, s čimer ga bogatimo in izboljšujemo.
Dva učitelja sva od 25. 11. do 29. 11. 2024 spoznavala delovanje srenje šole Liceo Statale “Leonardo” v Giarru na Siciliji. Gostitelji so naju lepo sprejeli in nama omogočili, da sva prisostvovala pri pouku, si ogledala njihove učbenike in spoznala delovanje šole. Zadnji dan najinega obiska smo si popestrili s pohodom do vznožja Etne.
Za odlično izkušnjo se zahvaljujeva koordinatorkama Aleksandri Ardalić in Carmelindi Cotugno ter vodstvoma šol.
Tamara Nagode in Anton Starc
MEDNARODNI MODNI NATEČAJ ZA NAJIZVIRNEJŠO KREACIJO OBLAČILA ZA VALETO: iščemo najizvirnejšo kreacijo oblačila za valeto 2025. K sodelovanju vabimo učenke in učence, stare med 13 in 15 let (8. in 9. razred OŠ) iz Slovenije in tujine.
Pravilnik in pogoji / contest rules
4. decembra smo dijaki 4. b in profesorji oddelka oblikovanje uporabnih predmetov v sklopu zaključne naloge v svojo sredino sprejeli Gregorja Gombošija, predstavnika Civilne zaščite občine Medvode in Gasilske zveze Ljubljana.
V poglobljeni debati smo se seznanili z delovanjem sistema Civilne zaščite Republike Slovenije in občinskih enot ter spoznali vzroke in posledice naravnih nesreč ter spoprijemanja z njimi.
Dijaki 4. letnika OUP bodo letos obravnavali problematiko priprav in reševanja ob naravnih nesrečah z naslovom Načrtovanje pripomočka za krizno odzivanje ob naravnih nesrečah in drugih izrednih dogodkih. Tako oblikovalci odgovarjamo na aktualne razmere, ki se dogajajo doma in po svetu.
Dijaki in profesorji se iskreno zahvaljujemo g. Gregorju Gombošiju za izjemne vpoglede v postopke reševanja in predano delo.
Mentor in foto: Rudi Vrhovšek